10 ПОРАД ЮРИСТА ПРИ ЗУСТРІЧІ З ПОЛІЦІЄЮ

1. Відповідно до ч.3 ст.18 ЗУ «Про Національну поліцію», поліцейський зобов’язаний на Вашу вимогу пред’явити службове посвідчення. Також, відповідно до Наказу МВС України № 1179 від 09.11.2016, він має звертатися до громадян з повагою на «Ви» та викладати свої вимоги у переконливій формі. Тому ввічливо, але наполегливо треба попросити представитися та записати його дані.

2. Якщо метою вашого спілкування є перевірка документів, то знайте, що співробітник поліції має право перевірити у вас документи лише у випадку, якщо є достатні підстави. Але все ж таки краще не сперечатися і пред’явити документи. Показуйте свій документ та не випускайте його з рук. Відсутність документів може стати приводом для адміністративного затримання на 3 години (ст. 263 КУпАП). у зв’язку із встановленням Вашої особи (ст. 260-262 КУпАП). Проте законодавство не встановлює чіткого переліку документів, які підтверджують Вашу особу. Якщо хочете уникнути – дзвоніть родичам для підтвердження особистості.

3. Якщо поліцейський збирається провести поверхневу перевірку, він повинен пояснити підстави щодо її проведення. Вони встановлені у ч.2. ст.34 ЗУ «Про національну поліцію»: Поліцейський для здійснення поверхневої перевірки особи може зупиняти осіб та/або оглядати їх, якщо існує достатньо підстав вважати, що особа має при собі річ, обіг якої заборонено чи обмежено або яка становить загрозу життю чи здоров’ю такої особи або інших осіб.

4. Не плутаємо поверхневу перевірку з особистим оглядом. Згідно з ч.2. ст.34 ЗУ «Про національну поліцію»: Поверхнева перевірка як превентивний поліцейський захід є здійсненням візуального огляду особи, проведенням по поверхні вбрання особи рукою, спеціальним приладом або засобом, візуальним оглядом речі або транспортного засобу. Якщо простіше, то при особистому огляді поліцейський дивиться весь вміст кишень, при поверхневій перевірці він тільки мацає руками і просить дістати, але Ви цього робити не зобов’язані (хоча бажано не сперечатися). При поверхневій перевірці Ви не повинні показувати вміст телефону, оскільки це особиста інформація, таємниця листування гарантована ст.31 Конституції України. Особистий огляд повинен проводитися лише за понятих і зі складанням протоколу огляду. При цьому поняті обов’язково мають бути однієї з вами статі, не повинні бути зацікавленими у результаті справи, заздалегідь знайденими, та не бути співробітниками МВС.

5. При зустрічі зі співробітником поліції потрібно поводитися ввічливо, впевнено та наполягати на своєму. Наприклад, якщо вас затримали, наприклад, за розпиття спиртних напоїв, то необхідно наполягати на тому, що ви не встигли його випити або спиртне не ваше. Можна навіть наполягати на експертизі вмісту пляшки (вони навряд чи втрачатимуть час, якщо Ви не поводитеся зухвало). Кожна Ваша вимога повинна мотивуватися і підкріплюватися посиланням на законодавство.

6. Якщо ж раптом ви відчули, що вам явно щось підкинули в кишеню, то не подавайте виду, що ви помітили це і в жодному разі не чіпайте цей предмет. У протоколі затримання у графі «Чи є при вас речі, які вам не належать» вкажіть, що в кишені у вас лежить предмет, який вам поклав туди співробітник поліції під час затримання. Надалі буде проблематично довести, що самі поклали цей предмет у кишеню, т.я. на ньому немає ваших відбитків. Зауважте, що вилучення оформляє не патрульна поліція, а слідчо-оперативна група з присутністю двох понятих.

7. Якщо факт скоєння Вами адміністративного правопорушення встановлено співробітниками поліції (куріння у забороненому місці, дрібне хуліганство, незначне пошкодження майна тощо), то вони можуть винести усне попередження, згідно з яким Ви припините вчиняти правопорушення (ст. 22 КУпАП). Нагадайте їм про це.

8. Високий ризик бути зупиненим поліцейським у випадках: Ви погано чи недбало одягнені; якщо ви перебуваєте у стані алкогольного сп’яніння або порушуєте закон; якщо ви несете велику сумку чи коробку (особливо увечері); якщо Ви не слов’янської зовнішності чи схожі на іноземця; якщо Ви поводитесь занадто підозріло, робите фото-відеофіксацію місць обстрілів і т.д.

9. Якщо Вас викликають у відділення поліції, Вам необхідно:

знати посаду та прізвище того, хто Вас викликає

знати в якості кого Вас викликають та заручитися правовою допомогою;

добре продумати різні варіанти розвитку подій та версію свідчень.

обов’язково з’явитися до зазначеної установи, за наявності повістки, за неможливості – повідомити про причину неявки.

10. Намагайтесь запам’ятати прізвище поліцейського, номер жетону або хоча б номер патрульного автомобіля. Це все буде потрібно для скарги до ДБР. З цією інформацією Ви можете звернутись на гарячу лінію МВС за телефоном 0-800-50-0202 або 102 (запис розмови зберігається 30 днів). Там діє лінія контролю УВБ, під час дзвінка попросіть з’єднати з черговим УВБ. Якщо це не дасть результату – телефонуйте на гарячу лінію ДРБ за телефоном 0800350352. Запишіть у телефоні ці номери!

Автор: Олександр ВАСИЛЬЦОВ,

Голова Правління ГО МТ «ФЕСТ-ТВ»,

журналіст, правозахистник.

Leave a Reply

Your email address will not be published.