Вітаємо з днем перемоги, українці!

Вже можна, виявляється, бо найвищим наказом Президента України 8 та 9 травня оголошено святковими днями. Щоправда, як завжди, наша влада регулярно все змінює, «реформує» та перейменовує.

Остання версія свят звучить так:

8 травня – день пам’яті та Перемоги над фашизмом у 2-й світовій війні.

9 травня – день Європи.

Насамперед про «День перемоги», «перенесений» з 9 травня на 8 травня.

У цій даті багато спекуляцій та політиканства. З істеричного, емоційного марення малограмотних «повалювачів» всього радянського, малоінформований громадянин України зазвичай черпає таку версію різниці в датах святкування Дня Перемоги в СРСР та Європі:

«Німці де капітулювали реально 8 травня, але злий Сталін це не визнав і зажадав нової капітуляції. Союзники йому поступилися, і нова капітуляція була підписана 9 травня. Проте США та Англія цю дату не визнали та святкують День Перемоги 8 травня, а СРСР 9-го».

Це цілковита, безграмотна нісенітниця.

Керувати країною і такою війною – це вам не в носі колупатися, лежачи на дивані. Як проходитиме майбутня капітуляція Німеччини, союзники спільно подумали задовго до Перемоги. Ще в 1944 році було розроблено спільний документ під знаковою назвою «Безмовна капітуляція Німеччини», який був ратифікований союзниками. США це зробили 9 серпня 1944 року, СРСР 21 серпня 1944 року, а Англія 21 вересня 1944 року.

Документ містив 14 статей про порядок та умови беззастережної капітуляції Німеччини.5 травня представники Німеччини прибули до м. Реймс (Франція) у ставку армії США і запропонували її головнокомандуючому Ейзенхауеру капітуляцію німецької армії, але лише перед Англією та США. З СРСР війну вони планували продовжувати. Будучи людиною розумною і не бажаючи порушувати і закон США, та Ялтинську угоду союзників, Ейзенхауер навідріз відмовився обговорювати таку пропозицію, запросив до своєї Ставки представника СРСР при своєму штабі генерал-майора Суслопарова, який і взяв участь в обговоренні умов капітуляції. Однак, рівень Суслопарова не дозволяв йому підписувати подібний документ без офіційних повноважень, крім того, в узгодженому документі були відхилення від раніше досягнутих союзниками умов. З цієї причини Суслопаров хоч і поставив свій підпис на Акті капітуляції Німеччини, підписаному 7 травня в Реймсі, але із застереженням, що союзники мають право вимагати перепідписання цього Акту.

Відсутність державних повноважень у радянської сторони послужило приводом для командування вермахту вважати, що фактично вони капітулювали тільки перед Англією та США, і в результаті було віддано наказ здаватися арміям США та Англії, чинячи запеклий опір СРСР. Що й почало відбуватися повсюдно.

Тому вимога Сталіна про підписання нового Акту капітуляції Німеччини була з повним розумінням зустрінута союзниками. І 8 травня 1945 року в передмісті Берліна було підписано всім відомий «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини». Від СРСР його підписав Г. К. Жуков.

А тепер увага. Саме дату підписання саме цього Акту святкують як у Європі, так і в СРСР. Жодного значення раніше підписаний документ не мав і не має. Просто «Акт про беззастережну капітуляцію Німеччини» було підписано 8 травня 1945 року о 22. 43 за Берлінським часом. Або 9 травня о 0.43 за Московським часом. Тож різні дати святкування Дня Перемоги в Європі та СРСР визначив не «шкідливий» Сталін, а прості часові пояси. Поміняти які виявилося не під силу Сталіну, зате зумів Зеленський.

І найголовніше. З підписанням цього акта закінчилася Велика Вітчизняна Війна СРСР із фашистською Німеччиною та її союзниками – Угорщиною, Фінляндією, Румунією, Словаччиною, Болгарією, Італією. Але не закінчилася 2 світова війна. Бо СРСР дав зобов’язання союзникам через 3 місяці після закінчення війни в Європі, надати допомогу США у їхній війні з Японією.

Що й сталося. Протягом серпня 1945 року Радянська Армія розгромила мільйонну Квантунську армію Японії в Китаї, фактично звільнивши весь Китай від японської окупації. 2 вересня 1945 року і було закінчено 2 світова бійня капітуляцією Японії.

Ну, а «День Європи» до війни не має відношення. Хоча цих днів також два.

Перший День Європи 1964 року встановила Рада Європи, призначивши святковим днем 5 травня, бо 5.05.1949 року вона була офіційно створена. Однак у 1985 році Європейська спільнота вирішила, що святкувати День Європи потрібно не в дату іі створення, а в дату появи Декларації Шумана про об’єднання сталеливарної промисловості Франції та Німеччини. Сталася ця декларація 9 травня 1950 року. І з цієї причини у різних країнах Європи День Європи святкують у різні дні.
Ті, хто вважає головним права людини та загальнолюдські цінності святкують 5 травня.

Ті ж, хто вважає головним створення угруповань світового монопольного капіталу святкують 9 травня. Кожному своє.

Ще раз зі святом, земляки.

А. Разумовський

Leave a Reply

Your email address will not be published.